10 סיבות טובות להשקיע ולחסוך בקופת גמל לפי תיקון 190

פורסם:

אם הגעתם לגיל 60, ויש לכם כסף בתכנית חיסכון/ פק"מ/ עו"ש/ תיק ניירות ערך בבנק, כדאי שתשמעו על תיקון 190

קודם כל חשוב שנבין למי בדיוק מתאים לחסוך ולהשקיע בקופת גמל לפי תיקון 190.
תיקון 190 לפקודת מס הכנסה נוצר על מנת להפקיד אל קופות הגמל כסף פנוי – מחשבון העו"ש, מהפק"מים ומתיקי ההשקעות. התיקון מאפשר להפקיד כספי חיסכון פרטיים לקופת גמל, ליהנות בתקופת החיסכון מכל היתרונות של קופת גמל רגילה ולמשוך את הכסף אחרי גיל 60, באחת משתי דרכים:

 • כקצבה חודשית, הפטורה ממס לכל החיים.
 • כמשיכה חד פעמית – בתשלום מס של 15% נומינלי ממרכיב הרווח היחסי, לעומת שיעור מס של 25% ריאלי הנהוג על השקעות בני"ע.
  בנוסף לכך, פותח תיקון 190 מסלול הורשה פטור ממס, או פטור חלקית ממס – תלוי בגיל בו נפטר החוסך.
  כלומר, תיקון 190 פותח אפשרות השקעה אטרקטיבית ביותר לבעלי כסף פנוי שמתקרבים לגיל 60. אבל – לא רק להם: התיקון הוא בשורה מעולה גם לשכירים בעלי הכנסה גבוהה (פעמיים השכר הממוצע במשק ויותר), שחיפשו פתרון משלים לחיסכון הפנסיוני ארוך טווח מעבר לתקרת ההפקדה של הטבות המס.

מהם תנאי הסף למשיכת כספים מקופת גמל לפי תיקון 190?

 • העמית עבר את גיל 60.
 • העמית מקבל קצבה חודשית העולה על סכום הקצבה המזערית על פי דין. כלומר, כ-4,498 ש"ח בחודש (נכון לשנת 2021).

10 יתרונות בולטים בהעברת כספים לקופת גמל, במסגרת תקנה 190:

 1. אפשרות למשיכה בצורה הונית, באופן חלקי או מלא מיתרת הכספים בקופה – בכל עת ובכפוף לתנאי המשיכה. כלומר מדובר בכלי פיננסי המספק, בנוסף ליתרונותיו האחרים, נזילות גבוהה בהשקעה בסכומים גבוהים (הנזילות קיימת כאמור על כל סכום ההפקדה, למעט קצבה מזכה בסך 34,452 ש"ח).
 2. קבלת קצבה. כספים שהופקדו תחת תיקון 190 יהיו פטורים ממס על הקצבה.
 3. דחיית מס והפחתת מס: בתיק ניירות ערך בבנק חייבת כל פעולת מכירה במס רווח הון מידי בסך 25% ריאלי (כלומר, הרווח הריאלי מחושב בניכוי העלייה במדד המחירים לצרכן). מס זה יחול גם בכל אירוע של משיכת הכספים. לעומת זאת, בקופת גמל במסגרת תיקון 190, המס על הרווחים נדחה למועד המשיכה ויסתכם ב-15% בלבד על הרווח הנומינלי (כלומר, ללא התחשבות באינפלציה). כלומר, כל עוד אנו פועלים בסביבת אינפלציה שלילית/אפסית, נשלם מס מופחת באופן משמעותי במסגרת תיקון 190. ההבדלים עשויים להגיע עד 40% על אותן השקעות ממש, אילו היו מתנהלות במסגרת השקעתית אחרת – קרן נאמנות, תיק ני"ע מנוהל וכו'. בנוסף, כל התקופה הכסף 'עבד' בשבילנו ללא תשלום מס כלשהו על מכירת ני"ע, לרבות העברה בין מסלולי השקעה.
 4. השקעה דרך קופת גמל: קיים יתרון ברור בהשקעה דרך בית השקעות, המגובה במחלקת מחקר, ועדת השקעות ואנליסטים. כל זאת, תוך פיזור השקעות וגמישות מקסימלית במעבר בין מסלולים.
 5. מעבר בין מסלולי השקעה: בקופת גמל לפי תיקון 190 ניתן לעבור בין מגוון רחב של מסלולי השקעה בכל רגע נתון – מכללי למנייתי, ממנייתי לאג"חי וכו'. כל זאת ללא עלות וללא תשלום מס.
 6. פיזור נכסים והשקעות: בתיק ניירות ערך בבנק, ההשקעות מוגבלות לנכסים סחירים בבורסה בלבד. בקופת גמל יש אפשרות להשקעה בנכסים לא סחירים בישראל ובחו"ל (הלוואות לא סחירות, נדל"ן מניב, קרנות גידור, קרנות השקעה וכו').
 7. יתרון מיסוי בניירות ערך: בהשקעה דרך קופת גמל אין תשלום מס על דיבידנדים וריביות המשולמות בגין החזקה בני"ע בישראל.
 8. חיסכון בעלויות ניהול החשבון – הידעתם שעלות שנתית של החזקת תיק השקעות בבנק, הכוללת דמי שמירת ניירות ערך המשולמים לבנק, דמי ניהול המשולמים לקרנות נאמנות ותשלום בגין מתן הוראות קנייה ומכירה, עשויה להגיע ל2% מיתרת החיסכון בכל שנה?
  בקופת גמל כל פעילות המסחר מתבצעת בעלויות נמוכות של גוף מוסדי – ואתם משלמים דמי ניהול שנתיים אטרקטיביים של עד % 0.5 מיתרת הסכום בשנה וכן הוצאות ישירות (בהתאם למותר בתקנות)
 9. פתרונות ייחודיים להורשה בין דורית: שמירה על התנאים בקופה בעת מעבר הקופה ליורשים, כך שאלה יוכלו למשוך את הכסף בקופה ללא תשלום מס רווח הון במקרה פטירת העמית לפני גיל 75; ובתשלום מס רווח הון בשיעור 15% מהרווח הנומינאלי, אם מקרה הפטירה חל לאחר גיל 75.
 10. שקיפות ויכולת השוואה: תשואות הקופה מתפרסמות מדי חודש באתר האוצר ובתקשורת.
 11. הלוואה בתנאים אטרקטיביים: זכאות להלוואה בריבית אטרקטיבית על בסיס חלק מהכספים בקופת הגמל.

לסיכום, חיסכון ובשקעה בקופת גמל לפי לתיקון 190 יש אולי שם מרתיע, אבל הוא אמור לעניין מאוד כל חוסך מעל גיל 60 שצבר סכומי כסף נאים ומחפש דרך להשקיע אותם וגם, בבוא היום, להוריש אותם. אם אתם חושבים שאתם מתאימים לחיסכון והשקעה בקופת גמל לפי פקודת תיקון 190, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולקבל הכוונה מקצועית באיזה בית השקעות הכי כדאי לכם לחוסך ולהשקיע.

נעים מאוד,
שמי נטלי ישראל, שותפה בכירה בצוות המרכז הישראלי לחיסכון, מומחית ביטוח ופיננסים ובעלת רישיון משרד האוצר. יש לי ניסיון רב כסוכנת ביטוח פנסיוני ואני מכירה מקרוב מאוד את שיטות העבודה וקבלת ההחלטות בבתי ההשקעות הגדולים בישראל. אני שמה כערך עליון את התאמת החיסכון וההשקעה באופן אישי ללקוח לפי מצבו המשפחתי והכלכלי.

אני רוצה להזמין אתכם, לבדוק יחד איתי איך ניתן לחסוך ולהשקיע נכון בקופת גמל לפי תיקון 190 ולשפר את מכלול החיסכון וההשקעה שלכם בערוצים הפיננסים במפוקחים בישראל.

שיחת ההכוונה ללא עלות
ניתן ליצור איתי קשר בטלפון נייד: 050-8104876 או להשאיר פרטים כאן באתר ואשמח לעזור.


השאר/י פרטים לקבלת הצעה לקופת גמל

השאר/י פרטים ונציגנו יחזור אליך בהקדם